Jaki powinien być wózek widłowy do obsługi średniego magazynu?

Logistyka
uncargoed
Jaki powinien być wózek widłowy do obsługi średniego magazynu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wózek widłowy to pojazd niezwykle ważny dla efektywnej pracy magazynu. Jaki więc będzie najlepiej pasował do potrzeb magazynu średniej wielkości i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Na co zwracać uwagę przy wyborze wózka widłowego?

Wózki widłowe służą na terenie magazynu do przenoszenia przedmiotów składowanych na paletach, które najczęściej są europaletami, czyli paletami spełniającymi standardy ustalone w celu ułatwienia przewozu towarów. Z tego powodu są niezwykle ważne, gdyż znacząco usprawniają tempo pracy poprzez umożliwienie przenoszenia sporo ważących palet w krótkim czasie. 

Najważniejszy przy wyborze wózka widłowego jest jego rodzaj. Najbardziej podstawowe są wózki ręczne, mają one jednak najgorszą wydajność. Po pierwsze mogą przewozić niewiele ładunku, gdyż maksymalna masa wózka wraz z ładunkiem to zaledwie 450 kilogramów. Dodatkowo są po prostu najwolniejsze, przez co poleca się je do prac na niewielkich dystansach. 

Drugim rodzajem są spalinowe wózki widłowe. Są one niezwykle uniwersalne, a ponadto są szybkie i pozwalają na przenoszenie towarów o sporej wadze. Mają jednak swoje wady, takie jak emisja spalin, która sprawia problemy podczas pracy w zamkniętym pomieszczeniu. 

Ostatni, najczęściej spotykany rodzaj to elektryczne wózki widłowe. Są one najdroższe oraz mniej wydajne od wózków spalinowych, lecz ich eksploatacja jest tańsza, a ponadto bardziej ekologiczna. Ich największą wadą jest za to konieczność ładowania, które potrafi spowolnić pracę. 

Jaki wózek widłowy najlepiej sprawdzi się w średnim magazynie?

Gdy mówimy o średnim magazynie, mamy na myśli całkiem sporą powierzchnię. Z tego powodu wózek ręczny raczej odpada – z wyjątkiem wykorzystywania go do lżejszych ładunków na niewielkich odległościach. Najbardziej uniwersalną opcją powinien być wózek spalinowy, wymaga jednak spełnienia kilku warunków.

W sytuacji, w której chcemy zakupić wózek spalinowy do zamkniętego magazynu, trzeba przystosować magazyn, a także wybrać odpowiedni wózek. Magazyn musi mieć dobrze działającą wentylację, a wózek powinien być wyposażony w specjalne filtry, które zmniejszają emisję spalin. 

W średnich magazynach powinny dobrze się sprawdzić wózki elektryczne. Mają one takie zalety jak bardzo cicha praca, brak emisji spalin (co jest kluczowe dla zdrowia w zamkniętym magazynie), a także niski promień skrętu. Przyda się to w przypadku średnich magazynów, gdyż często wykorzystują swą przestrzeń do maksimum, przez co może być mniej miejsca na manewry. Wybór takiego wózka mimo wyższej ceny ma najwięcej sensu i jest po prostu najbardziej efektywny oraz rozsądny z perspektywy zdrowia pracowników. 

Zdj. główne: BruceEmmerling/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Częste problemy z felgami samochodowymi i jak sobie z nimi poradzić
/
Częste problemy z felgami samochodowymi i jak sobie z nimi poradzić
Poznaj najczęstsze problemy z felgami samochodowymi i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić, aby zachować ich funkcjonalność i estetykę.
Polecamy