Czy dla niesprawnego auta trzeba kupować OC

Regulacje prawne
uncargoed
Czy dla niesprawnego auta trzeba kupować OC
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiesz, jak poważne są konsekwencje braku ważnej polisy OC? Jako kierowca musisz mieć świadomość, jak działa to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jednym z powracających pytań na temat OC jest: „czy trzeba wykupić je dla niesprawnego samochodu?”. Wyjaśnienie znajdziesz w poniższym artykule.

Ubezpieczenie pojazdu – dla kogo obowiązkowe?

Prawo unijne i polskie jest pod tym względem w pełni zgodne. Mówiąc najkrócej, jak się da: skoro jesteś właścicielem zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, musisz płacić OC. Nie ma znaczenia, czy samochodem pokonujesz nim po 100 km, czy może zepsute auto od wielu miesięcy stoi w garażu i w ogóle do niego nie wsiadasz. To absolutnie bez znaczenia. Równie dobrze pojazd może być uszkodzony od lat i w ogóle nie wyjeżdżać na drogi publiczne. Dopóki jest zarejestrowany, podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu. A skoro tak, warto sprawdzić, który ubezpieczyciel oferuje najatrakcyjniejszą, najniższą składkę OC. Przejdziemy do tego wątku, ale już teraz zachęcamy do sprawdzenia artykułu na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Kary za brak ważnego OC

Załóżmy, że nie masz pojęcia o opisanej wyżej zasadzie. Twój samochód jest od dawna uszkodzony, więc nie czujesz potrzeby, żeby wykupić OC. Niestety, „nieznajomość prawa szkodzi”, dlatego to żadne usprawiedliwienie. Brak ważnej polisy oznacza ryzyko poniesienia kary finansowej. A w 2021 roku jest ona naprawdę dotkliwa. Jej wysokość pozostaje bezpośrednio uzależniona od minimalnej płacy brutto (w 2021 roku to 2800 zł). Znaczenie ma również okres bez ważnego ubezpieczenia oraz rodzaj pojazdu.

  • Za brak OC do 3 dni właściciele samochodów osobowych płacą 1120 zł, od 4 do 14 dni 2800 zł, a powyżej 14 dni 5600 zł.
  • Za brak OC do 3 dni właściciele samochodów ciężarowych płacą 1680 zł, od 4 do 14 dni 4200 zł, a powyżej 14 dni 8400 zł.
  • Za brak OC do 3 dni właściciele innych pojazdów (np. motocykli) płacą 190 zł, od 4 do 14 dni 470 zł, a powyżej 14 dni 930 zł.

W sytuacji, w której np. przez kilka miesięcy trzymasz nieubezpieczony, uszkodzony samochód osobowy w garażu, narażasz się na wydatek… 5600 zł. To kwota, której zapewne nie chcesz tracić w tak niefortunnych okolicznościach. Dlatego zawsze pamiętaj o obowiązku ubezpieczeniowym – tak w Polsce, jak i pozostałych krajach Unii Europejskiej. Zwłaszcza że karę na nieubezpieczonego właściciela pojazdu można nałożyć „zza biurka”, całkowicie zdalnie, wykorzystując dane gromadzone w systemie.

OC – najtaniej i online

Masz niesprawne auto? Wiesz już, że i tak musi być ubezpieczone. Zadbaj o jego jak najszybszą naprawę, żeby poruszało się po drogach bezpiecznie i sprawnie. Czy przy poszukiwaniu mechanika będziesz kierować się ceną? To prawdopodobne, przecież każdy z nas chciałby otrzymywać fachowe usługi, ale w możliwie jak najlepszej cenie.

Podobnie jest z OC. Obowiązkowe ubezpieczenie oferują dziesiątki towarzystw. Z formalnego punktu widzenia oferty są bliźniacze – zakres każdej polisy musi być identyczny. Różnica polega jednak na cenie i to właśnie jej wysokością konkurują ze sobą poszczególne firmy działające na polskim rynku.

Wykorzystaj fakt sporej konkurencji i znajdź OC tańsze od aktualnego nawet o kilkaset zł. To możliwe dzięki porównaniu w kalkulatorze online https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. Wystarczy, że wypełnisz przystępny formularz, a wygenerujesz indywidualne zestawienie – specjalnie dla Ciebie!

Fot. Stephen Andrews/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybór odpowiedniej pracy za granicą: poradnik dla polskich kierowców ciężarówki
/
Wybór odpowiedniej pracy za granicą: poradnik dla polskich kierowców ciężarówki
Znajdź swoją idealną pracę za granicą jako kierowca ciężarówki dzięki naszemu szczegółowemu poradnikowi. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze oferty, jak uniknąć pułapek i jak przygotować się do nowego etapu w życiu.
Polecamy