Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania wózkiem widłowym?

Logistyka/Regulacje prawne
uncargoed
Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania wózkiem widłowym?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okazuje się, że zrobienie uprawnień na wózek widłowy może znacząco wzmocnić nasze szanse w staraniach o dobrze płatną pracę. Zarówno w Polsce, jak i za granicą poszukuje się osób mogących poprowadzić takie pojazdy. Jakie uprawnienia potrzebne są do tego, żeby kierować wózkiem widłowym? Czy trudno jest je zrobić?

Dlaczego warto zrobić uprawnienia na wózek widłowy?

Istnieje nadspodziewanie dużo powodów, dla których warto jest wyrobić sobie uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym. Które z nich są najważniejsze i sprawiają, że zdobywanie takich uprawnień staje się coraz bardziej popularne?

Większe szanse na lepsze zarobki

Zdobycie uprawnień na wózki widłowe łączy się z poprawieniem swojej kondycji na rynku pracy. Dzieje się tak zarówno wtedy, kiedy chcemy pracować w kraju, jak i wówczas, gdy przyszłość zawodową związaliśmy z zagranicznym wyjazdem. Dodatkowo bardzo korzystny jest w tym przypadku stosunek wkładu finansowego w kurs do potencjalnych korzyści, które możemy uzyskać. Cena takiego szkolenia to ok. 700 zł. Na tle innych uprawnień, które są atrakcyjne na rynku pracy, nie jest to wysoka kwota.

Uniwersalny charakter kursu

W praktyce kurs zapewniający zdobycie uprawnień do kierowania wózkami widłowymi jest dość uniwersalny. Zdobyte kompetencje możemy wykorzystywać na bardzo wielu stanowiskach. Przede wszystkim w logistyce, ale nie jest to reguła. Dodatkowo kurs możemy zrobić w pasujących nam godzinach, co również wpływa na jego atrakcyjność – zwłaszcza w przypadku osób, które mają niewiele czasu.

Jakie uprawnienia na wózek widłowy trzeba mieć?

Jakimi dokumentami trzeba się legitymować, żeby prowadzić wózki widłowe? 

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje uprawnień pozwalających na kierowanie wózkami widłowymi. Będą to:

  • III WJO: jest to najniższy poziom uprawnień na prowadzenie wózków widłowych, który pozwala na kierowanie wózkami naładowanymi, unoszącymi, ciągnikowymi i podnośnikowymi kierowanymi z poziomu roboczego;
  • II WJO: najbardziej popularna kategoria uprawnień, po którą sięga większość osób. Można dzięki niej prowadzić dowolne wózki jezdniowe, nie ma przy tym znaczenia ich udźwig lub zasięg ramion. Pozwolenie nie obejmuje w tym przypadku wózków posiadających zmienny zasięg i specjalistycznych;
  • I WJO: kategoria pozwalająca na kierowanie wszystkimi wózkami widłowymi włącznie ze specjalistycznymi i tymi, które mają zmienny zasięg.

Ile trwa zrobienie uprawnień na wózek widłowy?

Kurs na wózki widłowe może trwać nawet jedynie dwa dni. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać uprawnienia?

Uzyskanie uprawnień na wózki widłowe krok po kroku

Starania o uzyskanie uprawnień na wózki widłowe muszą być poprzedzone wyborem odpowiedniego kursu. Należy zwrócić uwagę na jego program i to, czy załączone są materiały dla kursantów, np. testy sprawdzające do rozwiązania. Koniecznie taki kurs powinien się kończyć egzaminem przeprowadzanym przez Urząd Dozoru Technicznego. Poza tym pozostaje przygotować się zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej egzaminu. Na odpowiedź jest stosunkowo niewiele czasu, warto więc poświęcić swój czas na naukę teorii. Istotne jest też ćwiczenie manewrów tak, żeby wymogi egzaminacyjne nas nie zaskoczyły. 

Egzamin na kierowanie wózkami widłowymi 

Egzamin przeprowadzany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Zakres materiału, jaki trzeba znać, odnosi się do instrukcji użytkowania wózka i czynności niezbędnych przed rozpoczęciem jego eksploatacji. Trzeba też potrafić sprawdzić jego stan techniczny, zrobić pojazdem ósemkę, wyjechać z zastawionego miejsca, ale też wyjąć i odstawić paletę z regału. 

Egzamin jest zawsze przeprowadzany przez dwóch egzaminatorów, może trwać 1–2 godziny. Zwykle odbywa się na hali należącej do pracodawcy lub firmy szkoleniowej. Wynik obwieszczany jest zaraz po zakończeniu. Jak można się przekonać: egzamin nie jest ani drogi, ani skomplikowany. Jego zdanie może być zaś bardzo pomocne w życiu zawodowym. 

Zdjęcie główne: ELEVATE/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prawo jazdy od 16. roku życia: Czy to możliwe w Polsce?
/
Prawo jazdy od 16. roku życia: Czy to możliwe w Polsce?
Czy możliwe jest posiadanie prawa jazdy od 16 roku życia? Sprawdź, czy Polska może dołączyć do krajów, które to umożliwiają.
Polecamy