Od czego zależy eksploatacja łożysk i jak o nie dbać?

Eksploatacja
uncargoed
Od czego zależy eksploatacja łożysk i jak o nie dbać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łożyska, jak i inne części w maszynach przemysłowych, podlegają zużyciu. Codzienna eksploatacja łożyska prowadzi do zmęczenia materiału, a co za tym idzie, do uszkodzenia jego struktury. Od czego zależy eksploatacja łożysk i w jaki sposób je konserwować? Zapraszam do artykułu.

Nieustająca praca łożyska prowadzi z czasem do jego zużycia. Po jakimś czasie część, zamiast pracować cicho i płynnie, zaczyna wydawać charakterystyczne dźwięki – szumy, ocieranie, piski. W konsekwencji długiej, a czasami nadmiernej eksploatacji, temperatura elementu się podwyższa, a łożysko luzuje.

Eksploatacja części w maszynach przemysłowych jest naturalnym zjawiskiem, jednak w przypadku łożysk bardzo ważne jest ich idealne dopasowanie oraz prawidłowy montaż. Nieodpowiednio dobrany element będzie zużywał się znacznie szybciej, a przy tym może uszkodzić pozostałe części maszyny. Kluczowy jest również odpowiedni montaż – źle zamontowane łożysko będzie wydawać charakterystyczne, nieprzyjemne dźwięki już od samego początku. Kolejnymi czynnikami, które znacznie wpływają na nadmierne zużycie łożyska, są nieodpowiednie smarowanie i brak regularnej kontroli i czyszczenia.

Regularna kontrola i konserwacja łożysk wpływają na długość prawidłowego ich funkcjonowania. Zużycie jednego elementu znacznie oddziałuje na pracę całego sprzętu. Zbyt długa praca nadmiernie eksploatowanej części może przyczynić się do szybszego zużycia, a nawet uszkodzenia innych elementów.

Kontrola i czyszczenie łożysk

Regularna kontrola łożysk pozwala w odpowiednim czasie wykryć ewentualne zużycie materiału. Przy standardowych maszynach przemysłowych kontrola i czyszczenie powinny odbywać się przynajmniej raz do roku. Im większe obciążenie elementu, tym kontrole powinny być częstsze. Wymienia się trzy główne elementy, które należy sprawdzić podczas oględzin sprzętu: temperaturę, szum oraz częstotliwość drgań. Temperaturę sprawdza się specjalnym czujnikiem. Poziom szumu oceniamy za pomocą profesjonalnych urządzeń do pomiaru szumu lub tradycyjnego stetoskopu. Analizator widma drgań jest urządzeniem wykorzystywanym do pomiaru indywidualnych parametrów danej maszyny, w tym częstotliwości drgań w zależności od warunków pracy łożyska i miejsca pomiaru.

Konserwacja łożysk

Cykliczne czyszczenie i smarowanie chroni łożysko przed uszkodzeniem. Najlepiej czyścić te elementy maszyny naftą albo benzyną. Do smarowania powinniśmy używać odpowiednich smarów, w zależności od modelu. Metoda smarowania powinna być uzależniona od prędkości obrotowej łożyska. Regularne czyszczenie i smarowanie pozwalają zbilansować temperaturę i chronią łożysko przed luzowaniem. Kolejną istotną kwestią jest przechowywanie łożysk. Odpowiednie warunki przechowywania to maksymalnie 25 stopni Celsjusza oraz 60% wilgotności powietrza. Pamiętajmy o przechowywaniu łożysk w miejscu, gdzie nie będą miały styczności z zanieczyszczeniami, unikniemy wtedy korozji.

Wymiana łożyska

Z biegiem czasu łożysko będzie trzeba wymienić. Objawy, które powinny nas skłonić do wymiany, to różnego typu zniekształcenia. Zmęczenie materiału jest naturalnym zjawiskiem, pojawiającym się po wykonaniu określonej liczby obrotów. Wymianę uszkodzonego łożyska należy wykonać możliwie szybko, żeby uchronić przed nadmiernym obciążeniem inne elementy maszyny.

Zdjęcie główne: Kateryna Babaieva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Optymalizacja przestrzeni magazynowej dzięki efektywnemu wykorzystaniu systemów regałowych
/
Optymalizacja przestrzeni magazynowej dzięki efektywnemu wykorzystaniu systemów regałowych
Zapoznaj się z najskuteczniejszymi praktykami optymalizacji przestrzeni magazynowej. Poznaj jak skutecznie wykorzystać systemy regałowe do zwiększenia efektywności Twojego biznesu.
Polecamy